середа, 23 травня 2018 р.


Вчені розгадали секрет липкості слини жаби

Жаби здатні захоплювати навіть досить великих комах за допомогою довгого язика завдяки унікальному складу слини, що стає липкою на повітрі і розчиняється всередині рота, йдеться в статті, опублікованій в Journal of the Royal Society Interface.

Чому існують "хижі" рослини...

Проаналізувавши хижі рослини з Австралії, Північної Америки та Азії, вчені з’ясували, що механізм перетравлення у них абсолютно ідентичний, незважаючи на те, що ці рослини еволюціонували в різних місцях. Це говорить про те, що існують певні шляхи еволюції таких рослин. Результати були опубліковані в журналі Nature Ecology & Evolution.



Виявлено найточнішого хижака планети

Найточнішими і найбільш пильними мисливцями на Землі виявилися зовсім не орли, а мухи-ктирі, здатні знаходити ціль і перехоплювати її з великої відстані із успіхом майже в 100% випадків.



Павуки - головні хижаки планети

 Вчені давно припускали, що павуки є одними з найбільш активних хижаків на планеті, а недавно це вдалося довести. З’ясувалося, що загальносвітова популяція павуків в рік споживає до 800 мільйонів тон здобичі.

Як бачать комахи    

Комахи. Ми з дитинства милувалися красою метелики, ловили «сонечок», страждали від укусів комарів. І навіть ставши дорослими, боїмося ос і павуків. Цей клас тварин на латині він звучить дуже красиво «insecta» – найчисленніший. Якщо розглядати тільки описані види, то їх близько мільйона. Насправді їх набагато більше. Зараз вчені схиляються до думки, що всього на нашій планеті налічується близько восьми мільйонів видів комах. Міріади крихітних створінь повзають, літають, гудуть, скрекочуть і дивляться на світ своїми очима. 

понеділок, 21 травня 2018 р.



10 фраз, які роблять з дітей закомплексованих дорослих


Сімейний психолог Світлана Меркулова розповіла, як лише одна необережна фраза може зробити з вашої дитини закомплексовану людину.

Як змусити дитину стати відмінником? Звичайно ж, порівняти його з успішним однокласником. Як заспокоїти своє чадо, якщо у нього сталася істерика в громадському місці? Пообіцяти вдома прочуханку ременем. Часто саме такими «геніальними» методами користуються батьки. А коли у них виростають забиті і непристосовані до життя діти, починають журитися про те, як же так вийшло. Сімейний психолог Світлана Меркулова впевнена, що навіть одна недбало кинута фраза може сильно подіяти на психіку маленької людини, тому спілкуючись зі своїм чадом, слід ретельно вибирати слова. Про які виразах краще назавжди забути мамам і татам, вона й розповіла.

Що таке перли? 

Перли - біогенне тверде, округле або неправильної форми утворення, яке витягають з раковин деяких морських і річкових молюсків. Утворення перлів є захисною реакцією організму молюска на будь-який сторонній  предмет, який потрапив в мантію або між мантією і раковиною...


Безлюдний острів, вхід на який заборонено...

Існує острів, на якому з початку його появи проводиться науковий експеримент. Доступ людей туди заборонений. Всіх вчених, хто туди прибуває для досліджень обшукують на наявність заборонених речей.

Що це за острів і що там відбувається?

неділя, 20 травня 2018 р.





Топ-10 "смачних" дерев світу

Всі ми звикли бачити дерева такими, які вони є. Пересічного українця надовго змусило б замислитись питання: чи існує ковбасне, сирне, суничне дерево? Але природа створила чимало дивовижних речей, які ростуть там, де нас немає. Пропоную добірку "смачних" дерев світу...





субота, 19 травня 2018 р.




Інтнрнет-конференція

Ефективне використання потенційних можливостей здоров'язбережувальних технологій навчання у викладанні біології.

Ярмоленко Лариса Михайлівна, вчитель біології, екології та природознавства, Дмитрівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I III ступенів. Дошкільний навчальний заклад», Золотоніського району, Черкаської області

Останнє десятиліття ми спостерігаємо не тільки погіршення умов життя в країні, а і суттєве погіршення здоров’я учнів. Навчальний процес став основним чинником, що руйнує здоров’я молоді. Тому вчитель має бути готовим не лише до виконання своїх професійних обов’язків, але й використовувати ефективні способи збереження і зміцнення здоров’я дітей. 


       Ігрові технології навчання


Ярмоленко Лариса Михайлівна, вчитель біології, екології та природознавства, Дмитрівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I III ступенів. Дошкільний навчальний заклад», Золотоніського району, Черкаської області

Всі діти емоційні та допитливі, прагнуть випробувати свої сили та знання, фантазують, бажають відкривати таємниці. Саме дидактична гра як метод навчання розкриває дитячі можливості. На думку сучасних педагогів найбільш прогресивний метод навчання, що формує: логічне мислення, порівняння, винахідливість, зорієнтованість у світі та суспільстві це ... гра!!!

Порівняння будови скелетів хребетних тварин

Практична робота № 6  "Порівняння будови скелетів хребетних тварин"

Розробка містить інструкцію з БЖ. Розроблена згідно чинної програми для 7 класу та піддручника "Біологія 7 клас" Соболь В. І. Може бути виконана на уроці"Опора тварин".

Автор: Ярмоленко Л. М.

Порівняння будови кровоносних систем хребетних тварин




Практична робота № 5. "Порівняння будови кровоносних систем хребетних тварин"



Розробку можна використати при вивченні теми "Транспорт речовин"

Автор: Ярмоленко Л. М. 

Поріняння будови головного мозку хребетних тварин

Практична робота № 7. "Порівняння будови головного мозку хребетних тварин"


 Розробка  може бути використана на уроці "Регуляція життєдіяльності організму" 7 клас.
Складена у відповідності до чинної програми та підручника з біології 7 клас, автор Соболь В. І.

Автор: Ярмоленко Л. М.

Різноманітність членистоногих

Практична робота № 1. "Різноманітність членистоногих"

Практична робота відповідає чинній програмі з біології для 7 класу. Розроблена у відповідності до підручника Соболь В. І. Біологія 7 клас

Автор: Ярмоленко Л. М.

четвер, 17 травня 2018 р.

Пристосування комах до життя на суходолі

Лабораторне дослідження "Виявлення ознак пристосованості комах до життя на суходолі"

Розробка містить:
- теоретичну частину: типи ротових апаратів комах та типи жилкування крил;
- практичну частину: завдання з роздатковим матеріалом.
Розробку можна використати на уроці "Комахи"

Автор: Ярмоленко Л. М.

Екологічні групи птахів

Практична робота № 3 "Екологічні групи птахів"

Розробка містить:
- додатковий теоретичний матеріал у вигляді загального опису екологічних груп птахів: птахи лісу, степу, відкритих просторів, боліт;
- завдання практичної роботи з роздатковим матеріалом

Автор: Ярмоленко Л. М.


середа, 16 травня 2018 р.

Спостереження інфузорій

Лабораторне дослідження № 3 "Спостереження інфузорій" Використовується на уроці "Одноклітинні тварини"



Рух цитоплазми у листках елодеї

Лабораторне дослідження № 2 "Рух цитоплазми у  листках елодеї" Використовується на уроці ""Надходження речовин у клітину"

неділя, 13 травня 2018 р.

Будова шапинкових грибів

Лабораторне дослідження № 15 "Будова шапинкових грибів" Використовується на уроці "Макроскопічні гриби. Мікоризоутворювальні шапинкові гриби"

Будова цвілевих грибів

Лабораторне дослідження № 16 "Будова цвілевих грибів". Використовується на уроці "Мікроскопічні гриби: дріжджі та цвілеві гриби"


субота, 12 травня 2018 р.

Будова плоду

Лабораторне дослідження №10 "Будова плоду" Використовується на уроці "Плід. Поширення плодів

Будова папоротей

Лабораторне дослідження №13 "Будова папоротей" Використовується на уроці "Папороті"

Будова пагона

Лабораторне дослідження №5 "Будова пагона". Використовується на уроці "Стебло - осьова частина пагона"

Будова насінини

Лабораторне дослідження № 9 "Будова насінини". Використовується на уроці "Насінина"


Будова моху

Лабораторне дослідження №12. "Будова моху". Використовується на уроці "Мохи"


Будова кореня

Лабораторне дослідження № 4 "Будова кореня" Використовується на уроці "Будова і функції кореня"


Будова голонасінних

Лабораторне дослідження №14 "Будова голонасінних". Використовується на уроці "Голонасінні"

Будова бруньки

Лабораторне дослідження № 6  "Будова бруньки". Використовується на уроці "Пагін: будова, основні функції"


пʼятниця, 11 травня 2018 р.

Будова клітини листка елодеї

Лабораторне дослідження № 1 "Будова клітини листка елодеї". Використовується на уроці "Водорості (зелені, бурі, червоні, діатомові)"


Будова зелених нитчастих водоростей

Лабораторне дослідження № 11 "Будова зелених нитчастих водоростей". Використовується на уроці "Відмінні риси будови рослинної та тваринної клітин"

3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають

  3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають Для більшості тварин, як і для людей, лісові пожежі становлять серй...