середа, 22 квітня 2020 р.

6 клас  
22.04.2020   

Тема: Макроскопічні гриби: симбіотичні, сапрофітні, паразитичні

Перевірка домашнього завдання

тест

Всі ми добре знаємо, що гриби повинні виглядати саме так: шапка і ніжка. Але це далеко не все.  Світ грибів виключно різноликий. Зустрічаються гриби у формі блюдець, келихів, трубочок, куль, зірочок, ракет, кущів, квітів, коралів, копит, вух. Забарвлення капелюшків грибів, як правило, непомітні. У той же час у лісі нерідко зустрічаються яскраво пофарбовані гриби. Хоча гриби і гетеротрофи, але джерела отримання речовин у них різні.
Тому давайте познайомимось із грибами заново.  І запишемо ще одну сторінку в книгу рекордів –«найдивовижніші істоти»
Вивчення нового матеріалу 

Макроскопічні гриби можуть використовувати різні джерела органічних речовин Але найчастіше поживні речовини їм постачають рослини, особливо – деревні. Утворення мікоризи – приклад взаємовигідного співжиття різних видів організмів – симбіозу. (записати в зошит, що таке мікориза)
Гриби отримують від рослини органічні речовини, переважно цукор, а рослини – деякі неорганічні  сполуки, воду та речовини, що прискорюють їх ріст.
Це давно помічене народом своєрідне співтовариство грибів та дерев, часто відбивається в їхніх назвах (підберезник, підосичники і т. д.), знайшло наукове підтвердження у відкритті явища мікоризи. У 1881 році польський біолог Франц Каменський описав мікоризу.
  Грунт в лісі, особливо в прикореневій зоні дерев, буквально пронизаний грибницею мікоризних грибів. Підберезник, підосичники, рижик, груздь і багато інших шапинкових грибів зустрічаються тільки в лісі. Для них такий симбіоз просто необхідний: якщо їх грибниця ще може розвиватися без участі коренів дерева, то плодове тіло при цьому зазвичай не утворюється.
1. Паразитичні гриби.
Проте, не всі гриби утворюють мікоризу. Часто на деревах зустрічаються гриби-трутовики. Плодове тіло такого гриба щільно прикріплюється до стовбура дерева, а його грибниця руйнує деревину, пронизуючи її. Трутовик є багаторічним грибом. Тверде плодове тіло гриба щорічно збільшується у міру його зростання. Внизу плодового тіла розташовані трубочки, з яких сиплються дозрілі спори, розносяться вітром і заражають здорові дерева. Навіть після загибелі уражених рослин гриб-трутовик продовжує існувати, харчуючись деревиною засохлого дерева.  Серед трутовиків можна зустріти неймовірну різноманітність плодових тіл: м’які однорічні;  багаторічні здерев’янілі, з річними кільцями. Навіть коли дерево загинуло, вони продовжують рости, перетворюючись на сапротрофів.
2. Гриби сапротрофи. Відмерла деревина стає джерелом живлення для дереворуйнуючих грибів, сильно розкладені органічні рештки грунту – стають джерелом їжі для грунтових сапротрофів. Грибне ураження дерев та рослин у природі – це, насправді, не катастрофа, а звичайний регуляційний механізм для контролю їх чисельності.
Узагальнення та систематизація знань
1. Гра «Паспортний стіл». описати подані у презентації гриби за планом:
Назва гриба
Середовище де мешкає
Спосіб живлення

Домашнє завдання.
Прочитати § 49.

Немає коментарів:

Дописати коментар

3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають

  3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають Для більшості тварин, як і для людей, лісові пожежі становлять серй...