пʼятниця, 17 квітня 2020 р.

6 клас 

17.04.2020 

Особливості будови грибів


Розпочинаємо урок

А чи знаєте ви, що  серед грибів є справжні хижаки, які полюють на живих істот. Гриби мисливці мають клейкі нарости, сітки із кільцями та інші пристосування. Є гриби, що живляться гусеницями. Вони викидають спори на відстань до 1 метра, що прилипають до жертви і проростають в її тілі. Гриби  живляться круглими червами, виставляючи на них пастки у вигляді кілець міцелію. Якщо тварина торкнеться кільця, то прилипає до неї і відразу ж обплітається нитками грибниці. Ніяких шансів на порятунок

 А от у тропічних лісах вчені давно помітили, що із мурашиними колоніями Мурах-деревоточців Леонарда і близьких до нього видів, часом, трапляються такі апокаліптичні події, як то загибель цілих мурашників. Мурахи масово підвішуються на нижніх сторонах листків, невисоко над землею, і помирають. Певний час ця поведінка немала якогось зрозумілого і прийнятного пояснення, однак, згодом було виявлено, що усі загиблі мурахи були вражені мікроскопічним грибом – Кордицепом одностороннім. Вчені з'ясували, що мурахи вдихають спори гриба через дихальця Потрапивши всередину, спори проростають у міцелій, який проникає в усі органи жертви, однак, живиться лише сполучною та жировою тканинами, не руйнуючи життєво важливих частин організму…
відео

 Зробимо ще один запис до книги рекордів  - «гриби хижаки»

Вивчення нового матеріалу

1. Будова грибниці. Якщо в тому місці де знято гриб розгребти землю можна побачити тонкі розгалужені білі нитки - грибницю, або міцелій. Це і є багаторічне вегетативне тіло гриба. Такі нитки називають гіфами. 
грибниця

Запишіть у зошит визначення, що таке гіфи (1 бал).
Під мікроскопом помітно, що гіфи складаються з видовжених клітин, розміщених в один ряд. Клітини переважно двоядерні або багатоядерні. Пластиди відсутні, але є вакуолі з клітинним соком. І вакуолях може запасатися жироподібна речовина глікоген ( що зустрічається у печінці тварин).  Клітина оточена товстою клітинною стінкою, яка містить крім целюлози ще й хітин, який є складовою скелета комах.
Заповнення таблиці «Ознаки грибної клітини»  Робота з мал. 210 підручника. «Будова клітини шапинкового гриба» (6 балів)
Ознаки для порівняння
Особливості грибної клітини
                     Клітинна стінка
                        Ядро
                   Органели клітини:
              -пластиди
                -вакуолі
                   Запасаюча речовина












2. Будова плодового тіла гриба. Нитки грибниці можуть тісно переплітатися одна з одною – утворюючи плодові тіла, що знаходяться над поверхнею грунту. 
плодові тіла, що ростуть із грибниці

3.     Лабораторне дослідження "Будова шапинкових грибів" (5 балів)
Лабораторне дослідження записуєте в зошит за таким планом: 
Назва теми
мета роботи
завдання 1
завдання 2
завдання 3 (назви грибів розподіляєте на пластинчасті та трубчасті)
висновок




4.    Розмноження грибів.
Сам гриб – це негарні білясті гнильні та тягучі нитки, що обплутують корені дерев. На них ніхто й уваги не зверне. Та коли пройде дощ, на поверхні грунту з неймовірною швидкістю виростає плодове тіло гриба. Клітини грибниці під величезним тиском всмоктують воду і роздуваються наче повітряна кулька.
ріст грибів

 Перегорнемо ще сторінку книги рекордів – «гриби найсильніші істоти планети». В період росту тургорний тиск у грибах досягає 7атмосфер, це як в шинах десятитонного самоскида. Тому, здавалося б, м'якенька шапинка гриба може пробити не тільки асфальт і бетон, а і мармур. 
Для чого гриби утворюють  плодові тіла? Яке їх головне призначення?
розмноження грибів
Д/з вивчити параграф 48; оформити лабораторне дослідження; таблиця і запис у зошит





Немає коментарів:

Дописати коментар

3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають

  3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають Для більшості тварин, як і для людей, лісові пожежі становлять серй...