6 клас
08.04.2020
Рослинні угрупування
Різні види рослин зростають не самі по собі, а у певних рослинних угрупованнях: вони пристосувалися до спільного зростання в одному місці, взаємодіють між собою задля найбільш ефективного використання вологи, світла та інших ресурсів середовища, при цьому одні види рослин створюють умови для існування інших (одні рослини можна знайти в лісі, інші - на болоті чи луці тощо).
Рослинні угруповання – це групи взаємопов'язаних між собою рослин різних видів, які тривалий час зростають у певній місцевості з однорідними умовами життя.
Кожне рослинне угруповання характеризується ярусністю.
Ярусність – певне просторове розташуванням різних видів.
Розрізняють ярусність: надземну та підземну.
Надземна ярусність визначається певним розташуванням надземних частин різних видів рослин за висотою.
Рослини лісу ростуть ярусами – пристосування до мирного співіснування в умовах різного освітлення.
Верхні яруси зазвичай обирають світлолюбні рослини, а нижні - тіньовитривалі і тіньолюбні. Трав'янисті рослини цвітуть ранньою весною, коли менше тіні від дерев.
Верхні яруси утворюють високі та нижчі дерева (дуб, сосна, ялина, граб, клен, липа, ясен, береза, осика);
У середньому ростуть чагарники (ліщина, глід, черемха, бузина, терен, шипшина, вовче лико, барбарис, ожина, малина та інші).
Нижні яруси заповнюють трав'янисті рослини, яких без світла у лісі зазвичай небагато і мають здебільшого широкі листки (жовтець, конвалія, барвінок, плющ, суниці, орляк, квасениця, ряст, зірочник, медунка, копитняк, проліски та інші); найнижче ростуть мохи і лишайники, які накопичують вологу і в такий спосіб впливають на рослини верхніх ярусів.
Степам, лукам і болотам також властива ярусність, але вона не така чітка, як у лісах, а кількість ярусів значно менша, фотосинтезуючі пагони майже повністю затінюють поверхню ґрунту.
Підземна ярусність.
Підземна ярусність визначається розташуванням їхніх підземних частин за глибиною проникнення в ґрунт.
Підземні органи рослин - корені, кореневища, цибулини, бульби тощо також розташовані ярусами.
Найглибше проникає коріння дерев, вище розташовані корені чагарників, ближче до поверхні - корені трав'янистих рослин.
Немає коментарів:
Дописати коментар