вівторок, 14 травня 2019 р.

Ярусність

Ярусність одна з найважливіших характеристик фітоценозу. Це добре помітний розподіл рослин (по вертикалі)  різних життєвих форм: дерев, трав та кущів.

 Володіючи своїми особливостями та життєвими характеристиками, ці організми займають у просторі певні рівні, що називаються ярусами. Найбільша кількість ярусів у лісі - 4-5. Основним фактором, що визначає розподіл рослин по ярусах, є світло. У меншій мірі - тепло та волога.
Отже, верхній ярус характеризується найяскравішим освітленням протягом року. В ньому відбувається різке коливання вологості та температури, а також дмуть сильні вітри.  Формується світлолюбивими  деревами - дуб, сосна, береза, липа, ясен. Наступний ярус заселений низькорослими деревами - клен, горобина, дика яблуня, черемуха,  крушина. Крони дерев першого ярусу значно пом'якшують вплив кліматичних чинників: зменшуються різкі коливання температури, сила вітру, підтримується вологість. Зменшується кількість світла, тому це ярус тіневитривалих рослин. Третій ярус - кущі: ліщина, калина, жимолость, ожина. Четвертий ярус представлений  тінелюбивими та вологолюбивими травами. В основному це більшість лікарських рослин та ягідні кущі - конвалія, купина, звіробій, материнка, папороті. П'ятий ярус утворюють мохи та лишайники
Ярусність є результатом довготривалих еволюційних процесів. Вона знижує гостроту конкуренції між рослинами за життєві ресурси. На одному квадратному метрі може легко розміщуватися значна кількість організмів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають

  3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають Для більшості тварин, як і для людей, лісові пожежі становлять серй...