середа, 21 листопада 2018 р.


Використання методики «Діамантове ранжування»

Урок №1. Біологія як наука
На етапі вивчення питання – «для чого треба вивчати біологію», можна запропонувати групову роботу, використовуючи метод «Діамантове ранжування».
Учні отримують набір карток із тезами про використання біологічних знань, планшети для ранжування. (Як варіант, можна шляхом «мозкового штурму» вияснити обізнаність учнів про значення знань з біології. Тези записувати на окремих аркушах і використати для ранжування)

(Планшет для ранжування у доповіді)

На перше місце виставити найважливішу тезу. Менш важливі займають другі місця і т.д.

Картка №1.
Біотехнологія пропонує більш здоровий вибір їжі. Наприклад:
1.     Рослинні масла, отримані з біотехнологічного насіння олійних культур містять корисні для серця олії і низький вміст насичених жирів.
2.     Проводиться дослідження з метою забезпечення більш свіжих та більш смачних продуктів. Наприклад, помідори більш тривалого зберігання з більш інтенсивним смаком і кольором; перець і горох, які залишаться солодшими; а також полуниця і соєві боби з кращим смаком.
3.     При додаванні вітаміну А, який захищає зір, до рису, який є основним продуктом харчування у світі, що розвивається, за допомогою дієти можна запобігти мільйонам випадків сліпоти.
4.     Дослідники розглядають можливість отримання полуниці з високими вмістом еллагової кислоти, протиракового агента, і помідорів з підвищеним вмістом лікопіну, антиоксиданту, який асоціюється зі зменшенням ризику раку.
5.     В даний час проводиться  досліджень з метою збагачення фруктів і овочів більшим, ніж нормальний, рівнем вітамінів, таких як C і E – які потенційно захищають від ризику розвитку хронічних захворювань, таких як рак і хвороби серця.
Картка №2
Біоочищення стічних вод.
Сьогодні практично вся вода у водогонах забруднена пластиковими волокнами. Скоро альтернативою цього шкідливого для екології матеріалу стане міцелій. Міцелій — це вегетативні частинки грибів, їх коріння. Біоінженери з Ecovative створили першу грибну лампу з міцелію, яку ви можете замовити та виростити самі! Вона не тільки прикрасить Ваш будинок, проте й повністю біорозкладається. Вже зараз компанія Ecovative розробляє пінополістирол на основі міцелію, який зможе замінити звичний нам пінопласт.
Картка № 3
 Виготовлення дешевих продуктів харчування.
Для отримання сиру молоко має скисати до тих пір, поки воно не досягне густої консистенції. При виробництві твердих сирів, цей перший крок досягається під дією ферменту хімозину. Хімозин додається у молоко, і він деградує молочні білки, змушуючи їх збиратися разом і відокремлюватися від водної сироватки.
Традиційно цей ферментний препарат, відомий також як ренін, екстрагують із заморожених шлунків телят. Зараз хімозин можливо виробляти з генетично модифікованих мікроорганізмів, які містять ген, що отриманий із шлунків телят,і який відповідає за виробництво хімозину. При вирощуванні їх в біореакторі вивільняється хімозин, після чого фермент екстрагують, очищають і отримують на 80-90 відсотків чистий фермент. Водночас, природний ренін містить лише 4 - 8 відсотків активного ферменту.
Хімозин, вироблений генно-інженерними мікроорганізмами, на даний час використовується для виробництва сиру в різних країнах.
Картка № 4
Медицина.
 Стовбурові клітини відкривають нові і більш безпечні можливості для випробування лікарських препаратів. Штучно вирощені клітини серця, шкіри, печінки, нирок і т.д. будуть використовуватися для перевірки медикаментів на токсичність ще до клінічних випробувань на дорослих людях.
Стовбурові клітини, на думку багатьох фахівців, здатні зробити революцію в лікуванні численних, в даний час невиліковних порушень і захворювань нервової системи: хвороб Паркінсона, Альцгеймера, Хантінгтона, розсіяного склерозу та інших нейродегенеративних захворювань. Вирощені зі стовбурових клітин нервові тканини, в принципі, здатні замінити зруйновану ділянку нервової тканини хворого. Отримані з стовбурових клітин нейрони можна імплантувати в спинний мозок для лікування паралічів. Культивована в лабораторії тканина серцевого м'яза може відновити нормальну роботу серця при інфаркті.
Картка №5
Використання у с/г.
Хвороби рослин, включаючи грибкові та вірусні, можуть знищити врожай та суттєво знизити якість продукції. Щоб зменшити економічні витрати від хвороб, фермери мусять збільшувати площі для отримання потрібного врожаю. А це тягне збільшення використання пального, води та добрив. Всі ці витрати потім будуть відшкодовувати покупці.
До того ж, багато фермерів борються з вірусними хворобами шляхом знищення шкідників, що розповсюджує хворобу, таких як попелиця,. Хімічні інсектициди сприяють підвищенню цін на продукти.
Не всі фермери можуть дозволити собі дорогі хімічні препарати у боротьбі з хворобами. Біотехнологія надає можливість отримувати сорти, захищені від певних різновидів вірусів. Шляхом перенесення маленької частки ДНК від вірусу до генетичної структури рослини, дослідники отримують сорти, у яких є імунітет до певних хвороб.
Захищені від хвороб сорти надають сільськогосподарські, економічні переваги фермерам, та не забруднюють навколишнє середовище. Фермери мають можливість вирощувати вищі врожаї на тій же площі, та зменшувати витрати ресурсів, таких як: робоча сила, добрива, пестициди, насіння та обладнання.
Картка № 6
Використання ідей природи в техніці
Люди давно помітили, що гадюка, кобра та інші види отруй­них змій навіть уночі безпомильно поціляють у свою жертву. Детально вивчивши будову голови змії, вчені з'ясували, що на її морді є мікроскопічні отвори, які ведуть у терморецепторний орган, розміщений на голові, дещо нижче від очей. Його воло­дарці за допомогою такого пристосування вдається відчувати різницю температур буквально на одну стотисячну частку гра­дуса. Терморецептори шкіри людини можуть розрізняти лише десяті частки градуса. Термолокатор гримучої змії високочутливий: він реагує на сигнали, потужністьяких становить мільйонні частки Вт.
Зараз учені й інженери  детально досліджують принцип термолокації змій. Створюються термолокатори, подібні до при­родних.
     Ще чутливіший прилад можна виготовити на основі властивостей напівпровідників змінювати свій опір під час нагрівання. Термістор дуже чутливий: людину, яка запалила цигарку, він виявляє на відстані півкілометра.
Слід відзначити, що інженерам вдалося сконструювати інфра­червоні детектори, які мають значно більшу чутливість, ніж де­тектори змій. Але з цього не випливає,що вже немає потреби вивчати термолокатори змій. Справа в тому, що створена людиною система бачення в темряві,— це складний електронно-оптичний пристрій значної маси й об'єму. Тому інтерес до розшифру­вання зміїного «теплового ока» не послаблюється.
Вичісуючи свою собаку після прогулянки, де Местраль звернув увагу на плоди будяків, які міцно трималися на шерсті тварини. Він вивчив будову плодів під мікроскопом і розробив застібку, що працює за тим самим принципом донині.

Згодом учені виявили, що подібна схема кріплення існує в оперенні птахів. Пір’їни щільно з’єднуються одна з одною завдяки так званим борідкам. Борідки сусідніх пір’їн заходять одна за одну, формуючи єдиний щільний покрив.


Цікавим прикладом використання ідей природи є розробка підводного спорядження на основі природного феномену павука-сріблянки

Картка № 7
Боротьба із спадковими хворобами
Мітохондріальні захворювання – група спадкових захворювань, яка характеризується патологією в системі мітохондрій. В основі захворювань лежить точкова мутація мтДНК, що рідко діагностується. У Мексиці з’явилась дитина, зачаття якої відбулося з використанням мітохондріальної ДНК третьої людини – метод «трьох батьків». Учені вважають, що це дає змогу уникнути впливу мутацій з боку матері, які можуть призвести до таких захворювань, як синдром діабету, глухота, синдром Лея.
Картка № 8
Знання законів природи
Знання законів екології допоможе попередити глобальні катастрофи на планеті. Як свідчать розрахунки вчених, підвищення середньорічної температури на 2,5° С призведе до значних змін на Землі, більшість яких будуть мати для людей негативні наслідки. Парниковий ефект змінить такі життєво важливі величини як: опади, хмарність, океанічні течії, вітер, розміри полярних льодяних шапок. Внутрішні райони континентів стануть більш сухими, а прибережні — більш вологими, зими будуть теплими і короткими; літо — довге і жарке. Найбільш неприємними для людства є два наслідки парникового ефекту Перший — значне збільшення посухи. Другий - потепління клімату, яке може призвести до інтенсивного танення льодовиків і підвищення рівня Світового океану. Це викличе затоплення багатьох прибрежних районів, де живуть мільйони людей. Вирішити дану проблему було б можливо, скоротивши викиди вуглекислого газу в атмосферу й установивши рівновагу в циклі кругообігу вуглецю.
Картка № 9
На уроках біології ми дізнаємося багато цікавого про принципи функціонування нашого організму, збереження здоров’я та ази медицини.

автор Ярмоленко Л. М

Немає коментарів:

Дописати коментар

3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають

  3 тварини, які процвітають під час лісових пожеж, поки інші страждають Для більшості тварин, як і для людей, лісові пожежі становлять серй...