четвер, 26 квітня 2018 р.

Привіт із минулого





Вуха, щоб чути. Очі, щоб бачити. Ніс, щоб дихати на нюхати. Але корисність деяких частин тіла пояснити складно. Навіщо куприк, навіщо волосся на ногах?
Рудименти – це «зайві» органи, які розкидані по всьому організму людини. І саме вони доводять відмінність людини від її пращурів.
Вважається, що «непотрібні» органи дістались людині від її далеких родичів. Колись вони приносили людині користь, але з часом потреба у них відпала, хоча самі органи залишилися. Їх називають рудиментами.
До Ч. Дарвіна вчені вважали, що рудименти потрібні для симетрії тіла. І тільки Дарвін спробував пояснити, що органи, які не допомагають, але і не заважають в процесі природного відбору поступово вироджуються. Наприклад: здатність деяких тварин, особливо коней, рухати і смикати своєю шкірою; ця особливість обумовлюється дією підшкірних м'язів, залишки яких, на думку Дарвіна, в працездатному стані зустрічаються в різних частинах нашого тіла. Наприклад, на чолі - це м'яз, що піднімає брови. 
Якщо рудименти – є у всіх людей, то атавізми мають окремі люди.

Вчені пояснюють появу атавізмів тим, що їх гени не зникли повністю в ході еволюції, а тільки втратили свою активність і можуть, за певних умов, проявити себе. У давні часи людей із атавізмами показували на ярмарках за гроші. Сьогодні такі люди можуть скористатися послугами пластичного хірурга.
Вчені 19 століття нараховували близько 180 рудиментів. До них відносили і такі важливі органи, як щитоподібна залоза, колінні чашечки. Сьогодні кількість рудиментарних органів значно скоротився.
Куприк
Людині, на відміну від макаки, хвіст не потрібний. Його і немає. Однак частина хребта, що підтримує хвіст залишилась – це куприк. Він має 4-5 маленьких хребців. У дорослої людини вони зростаються у єдину малорухливу структуру. Хоча деякі вчені вважають інакше: куприк служить важливим місцем прикріплення тазових м'язів: декілька маленьких куприкових кісточок грають велику роль в опорній системі. Якщо б у людей не було куприка, їм знадобилася б зовсім інша система підтримки внутрішніх органів.
Апендикс
Найзнаменитіший рудимент - апендикс - аж до нашого часу продовжували вважати марним. Лише у 2007 році дослідники з медичного факультету Університету Дюка (Duke University Medical School) виявили, що апендикс відіграє важливу роль в імунній системі людини. Результати їх досліджень були опубліоквани в журналі Journal of Theoretical Biology. Апендикс, як виявилось, служить притулком для мікроорганізмів, що допомагають травній системі працювати в нормальному режимі. Розташування червоподібного відростка як раз по «маршруту» руху їжі та мікроорганізмів і його форма є доказом цієї теорії, вважають дослідники.
Правда, в сучасному індустріалізованому суспільстві апендикс втрачає своє значення. Сьогодні постраждалих від хвороб флори кишечника легко відновити за допомогою медикаментів. Але раніше, коли епідемії холери або дизентерії були нерідкісні і знищували всю флору кишечника, роль апендикса була вельми значущою. Саме цей орган допомагав відновлювати травлення після хвороб.
Професор Вільям Паркер (William Parker) у статті, опублікованій на сайті університету, нагадує також, що деякі дослідники пов'язують збільшене число випадків апендициту в сучасному світі з «хворобою високої чистоти». Відповідно до так званої гігієнічної гіпотези, сучасна людина живе в дуже стерильному світі, його імунна система з дитинства не готується належним чином до зустрічі з патогенними мікроорганізмами, і тому як реакція розвиваються алергії та інші аутоімунні порушення.
Гусяча шкіра

Мурашки (cutis anserina) виникають при спрацьовуванні пиломоторного рефлексу. Основними спонукальними мотивами цього рефлексу є холод і небезпека. При цьому спинний мозок посилає збудження периферичних нервових закінчень, які піднімають волосяний покрив.
Так, у випадку холоду, підняте волосся дозволяє зберегти більше теплого повітря всередині покриву. Якщо ж виникає небезпека, збільшення волосяного покриву надає тварині більш масивний вигляд. У людини ця здатність  залишається рудиментом, оскільки густий волосяний покрив був загублений в процесі еволюції.
Чоловічі соски
Одна з ранніх наукових теорій припускала, що соски є ознакою здатності чоловіка до грудного вигодовування, яка була загублена в процесі еволюції. Однак пізніше дослідження показали, що ніхто з чоловічих особин наших предків не мав таку функцію організму.
В даний час прийнято вважати, що соски формуються ще на тій стадії розвитку ембріона, коли його стать не визначена. І лише пізніше, коли зародок починає самостійно виробляти гормони, можна визначити, хто народиться - хлопчик чи дівчинка
Зуб мудрості



Треті моляри (корінні зуби) отримали свою назву з тієї причини, що прорізаються набагато пізніше за всіх інших зубів, в тому віці, коли людина стає «мудрішою» - 16-30 років. Основна функція зубів мудрості - жувальна, вони служать для перетирання їжі.
Однак у кожної третьої людини на Землі вони ростуть неправильно - їм не вистачає місця на щелепній дузі, в результаті чого вони або починають проростати в сторони або травмують своїх сусідів. У подібних випадках зуби мудрості доводиться видаляти.
Довгий м’яз долоні

Покладіть руку на рівну поверхню долонею вгору. Зімкніть разом мізинець та великий палець, а потім злегка підніміть долоню вгору. Побачили зв’язку на зап’ястку? Це  і є «спадком» наших пращурів і відповідає за випускання кігтів та посилює захват при перестрибуванні з дерева на дерево.  Не хвилюйтеся, якщо її немає, вам вона не знадобиться. У 14% людей її не має. Хоча за специфічних травм, коли буде необхідність  у трансплантації, цей м’яз може стати запасною частиною.
Півмісяцева складка

Ця дрібненька складка шкіри в куточку ока є пережитком мигальної перетинки. У птахів, рептилій та риб вона повністю функціонує і зберігає око вологим та неушкодженим. Людині вона стала непотрібною і залишилась у вигляді невеличкого шматочка

Вушні м’язи

Вушні м’язи – це класичний приклад рудиментарних органів. Нашим пращурам вони допомагали рухати вухами, для того, щоб краще чути хижака, суперника, родича, здобич. Сьогодні мало хто здатний на таке.
https://ukr.media/science/355342/

Немає коментарів:

Дописати коментар

 2024-2025 Навчальна програма «Біологія»  для 7 класу    Розроблено на основі модельної навчальної програми з біології  7-9 класи  для закла...